Shqiptar - Historia dhe shperndarja e tyre

Shqiptar – Historia dhe shperndarja e tyre

shqiptar

Populli shqiptar ka një histori të pasur dhe komplekse që shtrihet në mijëra vjet.

Banorët më të hershëm të njohur të rajonit që sot është Shqipëria ishin ilirët, një grup fisesh që banonin në Ballkanin Perëndimor në kohët e lashta.

Ilirët ishin një grup i larmishëm njerëzish që flisnin dialekte të ndryshme dhe ishin të organizuar në disa fise të ndryshme.

Kishin kulturë shumë të pasur.

Në shekullin e IV para erës tonë, ilirët u pushtuan nga mbreti maqedonas, Aleksandri i Madh.

Pas vdekjes së Aleksandrit, rajoni u bë pjesë e Perandorisë Romake dhe më vonë u sundua nga Perandoria Bizantine.

Gjatë periudhës mesjetare, rajoni u pushtua nga grupe të ndryshme, duke përfshirë gotët, hunët dhe sllavët. Ilirët kaluan në disa vështirēsi.

Perandoria Osmane dhe Shqiptarët

Në shekullin e 15-të, Perandoria Osmane pushtoi Shqipërinë dhe sundoi rajonin për afro 500 vjet.

Gjatë kësaj kohe, populli shqiptar u përball me diskriminim dhe persekutim, dhe shumë u detyruan të konvertohen në Islam. 

Në fund të shekullit të 19-të dhe në fillim të shekullit të 20-të, filloi të formohej një lëvizje për pavarësinë e Shqipërisë.

Në vitin 1912, Shqipëria shpalli pavarësinë e saj nga Perandoria Osmane dhe u krijua një qeveri demokratike. 

Që nga ai moment historia e shqiptarëve mori kthesë.

Shqiptarët dhe Italia Fashiste

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Shqipëria u pushtua nga Italia fashiste dhe Gjermania naziste dhe shumë shqiptarë luftuan kundër forcave pushtuese si partizanë.

Pas luftës, Shqipëria u bë një shtet komunist nën udhëheqjen e Enver Hoxhës, i cili e drejtoi vendin me grusht të hekurt për më shumë se katër dekada.

Pas rënies së komunizmit në 1991, Shqipëria kaloi në një sistem qeverisjeje demokratike.

Sot, populli i Shqipërisë është krenar për trashëgiminë e pasur kulturore dhe luftën e tij për pavarësi dhe liri.

Numri i shqiptarëve të regjistruar nepër botë

Në vitin 2021 Besfort Axhanela kishte publikuar rezultatet e më poshtme, pas hulumtimit të tij për numrin e shqiptarëve të regjistruar nëpër botë.

ShtetiTë regjistruar
🇩🇪 Gjermani500,000
🇨🇭 Zvicër300,000
🇸🇪 Suedi70,000
🇩🇰 Danimarkë12,000
🇧🇪 Belgjikë60,000
🇮🇹 Itali1,000,000
🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Angli100,000
🇺🇸 Amerikë200,000 - 800,000
🇹🇷 Turqi5,000,000
🇦🇷 Argjentinë50,000
🇨🇦 Kanadë35,000
🇺🇦 Ukrainë50,000
🇫🇮 Finlandë9,000
🇷🇴 Rumani10,000
🇭🇺 Hungari1,900
🇦🇿 Azerbajxhan10,000
🇧🇦 Bosnjë5,000
🇧🇬 Bullgari300
🇭🇷 Kroaci18,000
🇸🇮 Sloveni8,000
🇷🇸 Serbia65,000
🇲🇪 Mal të Zi32,000
🇬🇷 Greqi1,200,000
🇲🇰 Maqedoni800,000
🇽🇰 Kosovë1,700,000
🇦🇱 Shqipëri2,800,000

Qytetet më të bukura shqiptare

Trojet shqiptare kanë shumë qytete të bukura me rëndësi të veçantë kulturore dhe historike. Këtu janë disa nga qytetet më të bukura shqiptare:

Berati: I njohur si “qyteti i një mijë dritareve”, Berati është një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s me arkitekturë të bukur të epokës osmane dhe pamje mahnitëse të maleve përreth.

Gjirokastra: Një tjetër vend i trashëgimisë botërore të UNESCO-s, Gjirokastra është një qytet i ruajtur mirë i epokës osmane me shtëpi të bukura prej guri dhe rrugë me kalldrëm.

Tiranë: Kryeqyteti i Shqipërisë, Tirana është një qytet i gjallë dhe i gjallë me një përzierje të arkitekturës moderne dhe tradicionale.

Ajo është shtëpia e shumë atraksioneve kulturore, duke përfshirë muzetë, teatrot dhe galeritë.

Prishtina: Prishtina është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Kosovës.

Është qendra administrative e bashkisë dhe rrethit homonime. Në antikitet zona e Prishtinës ishte pjesë e mbretërisë dardane.

Shkupi: Shkupi është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Maqedonisë së Veriut. Është qendra politike, kulturore, ekonomike dhe akademike e vendit.

Territori i Shkupit ka qenë i banuar të paktën që nga viti 4000 p.e.s.; mbetjet e vendbanimeve neolitike janë gjetur brenda kalasë së vjetër Kale që ka pamje nga qendra moderne e qytetit.

Ulqini: Ulqini është një qytet në bregun jugor të Malit të Zi dhe kryeqyteti i Komunës së Ulqinit. Ka një popullsi urbane prej 10707 banorësh, shumica e të cilëve janë shqiptarë.

Si një nga vendbanimet më të vjetra në bregdetin e Adriatikut, ai u themelua në shekullin V para Krishtit. U pushtua nga romakët në vitin 163 para Krishtit nga ilirët

Prizreni: Prizreni është qyteti dhe komuna e dytë më e populluar e Kosovës dhe selia e komunës dhe rrethit të njëjtë. Ndodhet në brigjet e lumit të Prizrenit në mes të rrëzës së maleve të Sharrit në jug të Kosovës.

Kush janë disa nga shqiptarët më të famshëm në botë?

Ky popull ka nxjerrë shumë njerëz të shquar në fusha të ndryshme, duke përfshirë politikën, artin, sportin dhe kulturën. Disa nga ata më të njohurit janë:

Nënë Tereza – murgeshë katolike romake dhe humanitare që fitoi Çmimin Nobel për Paqen në 1979

Ismail Kadare – romancier dhe poet, fitues i Çmimit Ndërkombëtar Man Booker në 2005

Skënderbeu – Heroi kombëtar i Shqipërisë që luftoi kundër Perandorisë Osmane në shek.

Rita Ora – Këngëtare, autore këngësh dhe aktore e njohur për hitet si “How We Do (Party)” dhe “I Will Never Let You Down”

Dua Lipa – Këngëtarja dhe tekstshkruesja e cila ka fituar shumë çmime Grammy

Eliza Dushku – Aktorja e njohur për rolet e saj në serialet si “Buffy the Vampire Slayer” dhe “Dollhouse”

Xherdan Shaqiri – Futbollist profesionist i cili luan për Liverpool F.C. dhe kombëtarja e Zvicrës

Blerim Dzemaili – Futbollist profesionist i cili ka luajtur për disa klube në Evropë dhe kombëtaren e Zvicrës.

Inva Mula – Këngëtarja Soprano që interpretoi këngën e famshme “Diva Dance” nga filmi “Elementi i pestë”

Adem Jashari – Heroi kombëtar i Kosovës që luftoi për pavarësinë e Kosovës nga Serbia.

Kjo listë nuk është shteruese dhe ka shumë më tepër shqiptarë të shquar në fusha të ndryshme që kanë dhënë kontribut të rëndësishëm në shoqëri

Çfarë kulture kanë shqiptarët?

Kultura shqiptare është një përzierje unike e traditave, zakoneve dhe besimeve që janë formuar nga shekujt e historisë, gjeografisë dhe ndikimeve kulturore.

E vendosur në Evropën Juglindore, Shqipëria ka një trashëgimi të pasur kulturore që pasqyron të kaluarën e saj të larmishme dhe vendndodhjen e saj unike në udhëkryqin e botës mesdhetare, ballkanike dhe sllave.

Disa nga aspektet kryesore të kulturës shqiptare përfshijnë:

Gjuha: Shqipja është gjuha zyrtare e Shqipërisë dhe flitet gjithashtu në Kosovën fqinje, Maqedoninë e Veriut dhe pjesë të Greqisë dhe Malit të Zi. Është një nga gjuhët më të vjetra indo-evropiane dhe ka alfabetin e saj unik.

Kuzhina: Kuzhina shqiptare ndikohet shumë nga shijet mesdhetare dhe ballkanike dhe përmban pjata të tilla si bakllava, djathë feta, gjethe rrushi të mbushura dhe mish të pjekur në skarë.

Muzika dhe vallja: Muzika dhe vallja popullore shqiptare janë një pjesë e rëndësishme e trashëgimisë kulturore të vendit, me instrumente tradicionale duke përfshirë lahutën, dajre dhe fizarmonikë.

Feja: Shumica e shqiptarëve janë myslimanë, megjithëse ka edhe komunitete të rëndësishme të krishtera dhe katolike. Toleranca fetare është një aspekt i rëndësishëm i kulturës shqiptare.

Familja dhe komuniteti: Familja vlerësohet shumë në kulturën shqiptare dhe familjet e gjera shpesh jetojnë së bashku në komunitete të ngushta. Mikpritja dhe bujaria janë gjithashtu vlera të rëndësishme.

Arti dhe letërsia: Arti dhe letërsia shqiptare kanë një histori të gjatë, me shkrimtarë të shquar si Ismail Kadare dhe Faik Konica. Zanatet tradicionale shqiptare përfshijnë qëndisjen, punimin e qilimave dhe përpunimin e drurit.

Në përgjithësi, kultura shqiptare është një përzierje e pasur dhe e larmishme ndikimesh që janë formuar nga historia, gjeografia dhe trashëgimia kulturore e vendit.

Argjenda

Argjenda

Më shumë artikuj: