Shen Valentini - 4 ide se si çiftet mund të festojnë

Shen Valentini – 4 ide se si çiftet mund të festojnë

shen valentini

Shen Valentini, nëse ju dhe i dashuri juaj nuk jeni në të njëjtin vend për Shën Valentinin, kjo nuk do të thotë se nuk mund të festoni bashkë. Me siguri po pyesni veten si do e festoni festën kur nuk jeni bashkë?

Do t’ju listojmë disa ide për t’u siguruar që distanca mos të jetë pengesë për ju dhe të dashurin tuaj dhe të festoni Shën Valentinin si gjithë të tjerët.

Planifinikoni një takim përmes Facetime-it 

Fale teknologjisë mund të organizoni një darkë romantike edhe pse nuk mund të vizitoni të njëjtin restorant. Mund të imitoni një darkë duke gatuar ose duke porositur në të njëjtën kohë. Surprizoni njëri – tjetrin duke porositur ushqimin e preferuar të partnerit. Ju rekomandojmë gjithashtu të vishni diçka të veçantë për këtë ditë. Hani ushqime festive si p.sh. dredhëza me çokollatë dhe ngrini një dolli shampanje me partnerin duke folur nga ekrani i lap top-it tuaj.

Dërgoni sms përgjatë ditës 

Biseda e parë me sms duhet të fillojë sapo të zgjoheni. Niseni duke i dërguar një sms ‘Urime festën e Shën Valentinit’. Shoqërojeni mesazhin me simbole ose emoji . Ose dërgoni një video të shkurtër duke thënë: “Duke menduar për ty në Ditën e Shën Valentinit. Mezi po pres sonte për takimin tonë në Skype.” Për ata të cilët nuk e kanë problem të bëjnë postime publike për dashurinë, postoni në murin e njëri – tjetrit në Facebook. Kjo mund të jetë gjithashtu një mënyrë e mirë për të demostruar dashurinë tuaj.

Dërgojini dhurata njëri – tjetrit 

Ju rekomandojmë të shkembeni dhurata virtuale si p.sh. një kartolinë përmes internetit ose një libër dixhital, për t’i dhuruar partnerit tuaj kujtimet më të bukura. Kjo do t’ju ndihmojë të kujtoni faktin se jeni me të vërtetë një lidhje të bukur dashurie. Dhe nëse keni dëshirë t’i dërgoni një dhuratë të vërtetë atëherë mund t’ia dërgoni me postë.

Planifikoni një takim të dytë 

Kujtojani njëri – tjetrit se distanca është e përkohshme. Ndaj ju këshillojmë të planifikoni një takim të dytë pas ditës së Shën Valentinit.  Kur të takoni njëri – tjetrin mund të kompensoni për kohën e humbur. Mos u ndjeni të përjashtuar, e rëndësishme është të duheni dhe do të keni mjaft kohë për të organizuar një takim po aq romantik.

Si të festoni ditën e Shën Valentinit?

Mos u mendoni gjatë! Në vijim gjeni të shtjelluar disa ide të mrekullueshme se si ta festoni dhe çfarë t’i dhuroni partnerit për ditën e Shën Valentinit. Disa nga ju tashmë e kanë vendosur se si do ta festojnë festën e të dashuruarve. Megjithatë, ka nga ata që ende nuk kanë asnjë ide se çfarë t‘i dhurojnë njeriut të zemrës. Më keq akoma, nuk kanë asnjë mendim se si ta festojnë këtë ditë të shënuar.  Për disa, festa e Shën Valentinit është një mundësi për t’i kujtuar të dashurëve tuaj se sa rëndësi kanë për ju. Përderisa nuk ka asnjë protokoll se si ta festoni festën e të dashuruarëve, ju nxisim të shfrenoni imagjinatën tuaj në këtë ditë. Kuriozitet: Në Kore data e 14 e çdo muaji është festa e të dashuruarëve.

Shën Valentini për ata që nuk kanë ide

Nëse nuk jeni fans i kësaj feste, por doni t’ia plotësoni dëshirën partnerit, atëhere ju këshillojmë të zgjidhni dhuratat tradicionale. Disa gjëra që parapëlqehen për këtë ditë janë: kartolinat, lulet, bizhuteritë, ëmbëlsirat, parfumet, portretet etj. Sido që të jetë nëse dhuroni diçka me dashuri do t’ia gëzojë zemrën partnerit. Kujtimet janë ato që kanë më tepër rëndësi. Pastaj, kupidi tashmë ju ka goditur të dyve në zemër dhe sinqerisht nuk ka dhuratë më të bukur se kjo.

Shfrenoni imagjinatën

Nëse nga ana tjetër refuzoni të bëheni pjesë e komericalizmit të festës, mund të shfrenoni imagjinatën. Jini kreativ dhe mendjemprehtë. Organizoni një darkë me qirinj ndryshe nga të zakonshmet. Krijoni një kartolinë të personalizuar ose mblidhni lule të freskta. Ose një ide tjetër e veçantë do të ishte t’i përkushtoni një mbrëmje relaksuese partnerit duke i rezervuar shërbim masazhi e saune. Gjithsesi, duam t’ju kujtojmë se kjo festë është një moment për të krijuar kujtime të paharrueshme. Mos harroni se çdo çift ka të veçantat e veta dhe lidhini dhuratat me preferencat e partnerit. Sa më detajist të tregoheni aq më speciale do të mbetet kjo ditë për ju dhe partnerit tuaj. 

Ndiqni këto hapa për një ditë të bukur të Shën Valentinit

Shumë çifte e presin ditën e Shën Valentinit si një ditë ku mund të rindezin romancën dhe ripërtërijnë dashurinë e tyre. Ose më thjesht, të shijojnë këtë ditë të caktuar duke i kujtuar njëri-tjetrin se sa të lumtur janë së bashku. Për disa çifte të tjera, dita e Shën Valentinit është e ngarkuar me presion për të bërë dhe për të thënë saktësisht gjërat e duhura. Madje ky presion shtohet për të shmangur zhgënjimin dhe ndjenjat e dështimit. Statistikat tregojnë se në diten e Shën Valentinit shpenzohen mesatarisht 13.29 milion $ në trëndafila, darka, bileta, dhurata dhe gjëra të tjera.

Gratë blejnë shumicën e kartave, ndërsa burrat blejnë shumicën e trëndafilave. Edhe rëndësia që shumica e njerëzve i japin kësaj dite nuk është e ulët. 40% e femrave thonë se do të përfundojnë lidhjen e tyre, nëse partnerit nuk u kujtohet dita e Shën Valentinit. Kjo ditë bën që ne të harrojmë se në fakt çdo ditë ka mundësi për të ndërtuar marrëdhënie të ngushta dhe për të rikthyer romancën. Në pritje të kësaj dite të rëndësishme ne këshillojmë disa përgatitje. Në mënyrë që kur të vijë dita ju të jeni gati për festë.

Mos u stresoni

Në vend që ta ngarkoni ditën e Shën Valentinit me stres, bisedoni në lidhje me ndjenjat tuaja për njëri-tjetrin. Bëni gjeste të vogla që tregojnë dashuri, dhe flisni se çka dëshironi të bëni së bashku në këtë ditë. Në të njëjtën kohë, shmangni mbi-planifikimin. Edhe surprizat e thjeshta dhe spontane mund të jenë emocionuese dhe shumë romantike.

Planifikoni ditën por lëriani edhe shansit disa gjëra

Planifikoni gjërat me kujdes në mënyrë që të minimizoni rrezikun e aksidentve për shkak keqmenaxhimit. Psh planifikoni të mirrni një tavolinë të mirë në një restorant të veçantë, pa bërë rezervim. Por, edhe të pasurit një plan B për çdo rast, nuk është ide e keqe! 

Flisni hapur se çfarë pritshmërish keni

Bisedoni së bashku për mënyrën se si do të donit që të ndani këtë kohë me njëri-tjetrin. Rregulloni ritmin e jetës tuaj së bashku, në vend se t’ju kujtoj kalendari. Nëse ky është Shën Valentini juaj i parë së bashku, flisni sinqerisht më parë me partnerin nëse ju pëlqen ose jo kjo festë. Në këtë mënyrë rrisni shanset tuaja për të kaluar kohë cilësore dhe të paharrueshme së bashku. Prandaj filloni bisedat në lidhje me ditën e Shën Valentinit tuaj, dhe qëndroni të hapur për çdo gjë që mund të ndodhë.

5 gjëra që duhet t’i bësh nëse je single për Shën Valentin!

Kur je single për Shën Valentin, shkurti nuk është aq argëtues për ty! Kudo nëpër dyqane e nëpër qendra tregtare bombardohesh nga ngjyra e kuqe, zemrat e lulet. Nga dhuratat e kartolinat, si dhe nga muzika romantike!
Disa persona ndihen të trishtuar kur janë single për Shën Valentin. Të tjerë ndihen thjeshtë pak të bezdisur nga atmosfera festive e festës që nuk ju përket. Mirëpo cila është mënyra më e mirë për ta kaluar Shën Valentinit kur je single? Ne po ju japim disa këshilla!

Fto për të dalë miqtë që janë single!

Fakti që nuk je në lidhje nuk do të thotë se nuk mund ta shijosh një mbrëmje të këndshme me miq! Edhe ditën e Shën Valentinit mund t’i ftosh miqtë e tu që janë single dhe të kalosh me ta një mbrëmje të paharrueshme! Mund të hani darkë bashkë, të pini ndonjë gotë verë apo edhe të bëni karakoke!

Shko të shohësh një film!

Kjo periudhë e vitit karakterizohet nga shumë premiera filmash. Për këtë arsye është koha ideale për të shkuar në kinema, nëse dëshiron ta kalosh një mbrëmje të këndshme. Prandaj, mos prit më tepër! Bli një biletë për një nga filmat më të ri dhe shijo një mbrëmje shumë të këndshme në kinema!

Shkarkon një aplikacion për takime online!

Nëse dëshiron që Shën Valentinin tjetër mos ta festosh vetë, atëherë shkarkon një aplikacion takimesh, si dua.com, dhe kërkojeni fatin! Madje, ndoshta kjo është dita ideale që ta bësh një gjë të tillë, nëse e ndjen vetën gati për njohje!

Duke krijuar një profil të kompletuar mirë, ti i rritë vetës mundësitë ta gjesh shumë shpejt shpirtin tënd binjakë. Prandaj mbrëmjen e Shën Valentinit servojë vetës një pije dhe lundro në dua.com për të gjetur përputhjen tënde perfekte!

Shko në SPA!

Trajto vetën tënde me dashuri duke i dhuruar një pasdite në SPA! Shijon pishinën, saunën e pse jo dhe masazhin. Kjo është një mënyrë perfekte që të relaksohesh dhe të pushosh. Prandaj ne rekomandojmë një gjë të tillë. Nëse SPA është e preferueshme si një aktivitet romantik mes dy të dashuruarish, pse jo ta shijosh edhe i/e e vetme apo në shoqërinë e ndonjë shoqeje?

Bëjë vetës një dhuratë!

Shfrytëzo zbritjet e Shën Valentinit për mirë! Meqë pothuajse të gjitha dyqanet kanë oferta të bukura, dil dhe bli ndonjë gjë të bukur për vetën tënde. Shiko mos janë në zbritje produktet që i ke në listën e dëshirave tash e një kohë të gjatë dhe gëzoje vetën! Duaje vetën më tepër!

Nëse ende nuk e ke shkarkuar aplikacionin dua.com në telefonin tënd çfarë po pret? Kliko këtu.

Flogerta

Flogerta

Më shumë artikuj: