Turizmi Malor ne Shqiperi

Turizmi Malor ne Shqiperi

turizmi malor

Turizmi Malor është një alternativë e shkëlqyer për stinën e vjeshtës dhe dimrit. Duke filluar nga Parqet Kombëtare të Thethit & Valbonës e deri tek “Bjeshkët e Nemuna” në Shqipëri, që janë vërtet spektakolare.

Këto male janë praktikisht të padepërtueshme. Përveç një serie kalimesh që lidhin numrin e vogël të shtëpive në luginat e mëposhtme me botën e jashtme gjatë muajve të verës.

Sot do t’ju flasim për disa zona që ndoshta nuk i keni dëgjuar dhe jo të zakonshmet si Lugina e Valbonës apo Thethi. Të cilat, e theksojmë janë një bukuri e rrallë, por janë edhe të njohura si destinacione. Le të vazhdojmë atëhere:

Turizmi Malor në Rrogam

Turizmi Malor në fshatin e fundit para se të arrini në burimin e lumit Valbona, është Rrogami. Ky i fundit është një fshat i largët i rrethuar nga peisazhe natyrore të virgjëra. E gjithë lugina shkëlqen me ngjyra dhe bukuri të rrallë. Në njërën anë mund të shihni ujërat e kristalta të Valbonës dhe në anën tjetër anën e mprehtë e të gjelbër të malit.

Deri në maj mund të shijoni kontrastin e borës së bardhë në majë të gropave në kontrast me qiellin blu. Flora e parkut kombëtar përfshin një larmi bimësh dhe pemësh. Më e zakonshmja prej të cilave është pema Hormoq (Picea abies). Pjesa tjetër përbëhet nga ahu, arra, gështenja dhe molla e egër. Ka edhe manaferra të shumtë, duke përfshirë boronicat e egra dhe luleshtrydhet. Në park mund të gjesh arinj, ujq, mace të egra, madje edhe tufa dhish të egra që u ngjiten shkëmbinjëve.

Në lumë, nga ana tjetër, trofta prej mermeri, një peshk i rrallë që gjendet në ujërat e kristalta të Valbonës dhe ka një aromë unike. Lugina, parku dhe e gjithë zona përreth janë të njohura për borën e madhe, e cila fillon në fillim të nëntorit dhe zgjat pothuajse deri në maj.

Maja e Jezercës

Ka shumë aktivitete në natyrë që mund të praktikohen në këtë park kombëtar, të tilla si ski, alpinizëm, peshkim, shëtitje dhe hiking në të gjithë luginën. Ndërsa në rrugët ujore të lumit mund të bëni sport ujor me kanoe. Nëse niseni për në Valbonë, mund ta përdorni si një pikënisje nëse doni të ngjiteni në kurorën e liqenit të Majës se Jezercës. Jezerca është edhe lartësia më e lartë në të gjithë Alpet Dinarike, duke arritur një lartësi prej 2,694 m dhe gjithashtu maja e dytë më e lartë në Shqipëri pas Korabit.

Vermoshi dhe Turizmi Malor

Një tjetër vend interesant në Alpet Perëndimore është Vermoshi. I vendosur në malet më veriore të Shqipërisë në një lartësi prej rreth 1000 m, 95 km nga Shkodra në rajonin e Kelmendit.

Fshati ka një klimë shumë të ftohtë në dimër, bora mund të arrijë edhe 1.5 m në lartësi. Ndërsa në verë, falë klimës së freskët, bëhet një vend pushimi i shkëlqyer. Sidomos për qytetarët që vijnë nga zonat e mbytyra urbane.

Gjëja e parë që tërheq vëmendjen gjatë udhëtimit është Qafa e Rrapshit. Aty mund të shihni ujërat e kristalta të lumit Cem që krijojnë një kontrast të bukur me peizazhin përreth. Gjatë verës, shumë turistë ndalen pranë pellgjeve të lumenjve pasi ato janë perfekte për të bërë banjo dielli. Vermosh ndodhet në një fushë alpine në 1,100m mbi nivelin e detit e rrethuar nga shpate të larta.

Një udhëtim në këtë zonë do t’ju japë jo vetëm mundësinë të provoni një botë midis jetës tradicionale të fshatit dhe shoqërisë bashkëkohore, por edhe të shijoni mikpritjen e mrekullueshme shqiptare.

Shpellat e Bogës

Turizmi Malor në Bogë, është vendi ideal për shëtitje në mal, ski dhe vizita të shpellave të lashta. Shpella e Gjek Markut, Shpella e Silikokave. Edhe Shpella e Zanave e cila ka një pjerrësi në zhytje dhe Shpella e Madhe.

Popullsia e kësaj zone trashëgon traditat më të mira të tilla si: mikpritjen, besnikërinë, bujarinë dhe vlera të shumta morale. Ndër mundësitë e zhvillimit të sporteve natyrore është alpinizmi. Ai mund të aplikohet me ngjitje në majat e maleve që janë përreth kësaj zone. Sportet e tjera që mund të zhvillohen janë: Gara me kuaj, shëtitje me biçikleta në fushën e Okolit, sporti i gjuetisë etj.

Flogerta

Flogerta

Më shumë artikuj: